Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi 3 Cilt

120,00 TL 150,00 TL  %20

Ürün No:

Stok Durumu: 200

KDV'siz Fiyat: 111,11 TL + KDV

ISBN:  975-93310-4-7

Baskı Yılı: 2006

Baskı Sayısı: 4

Sayfa Sayısı: 2226

Kağıt Kalitesi: 1.Hamur 80 gr.

Dili: Türkçe

Boyut: 16x23.5 cm

Yazar: İhsan IŞIK

Yayınevi: Elvan Yayınları

Sepete Ekle  ADET

Edebiyat (şiir, öykü, roman, deneme, eleştiri, araştırma, inceleme, oyun), Düşünce, Felsefe, Tarih, Sosyoloji, Ekonomi, Politika, Din, Dil, Forklor, Sanat Tarihi vb. Alanlarda eser veren 5786 şair ve yazarın hayat ve eserleri yer almaktadır.

« Tabiatta var olana katkılar yaparak kültürü zenginleştiren yazar, fikir adamı ve sanatçılara sahip olmak her millet için övünülecek bir durumdur. Kendileriyle iftihar ettiğimiz bu insanlara sahip çıkmak, onların kalıcılığını sağlamak ve tarihin her döneminde bu kültür adamlarıyla yeni kuşakları buluşturmak ise, millee düşen milli bir görevdir. Ihsan Işık ; bu görevi tek başına yapmış kadir-kıymet bilir bir araştırmacı, ülkemizin yetiştirdiği önemli biyografi yazarlarındandır. Çeyrek asra yaklaşan, yorulmak bilmez çabaları sonunda, Türkiye Yazarlar Ansiklopedisinin 3.baskısında, üç cilde ve 5786 yazara ulaşmıştır. Çalışkanlığı, tarafsızlığı ve fikri yelpazenin bütün taraflarını kucaklayan tutumu ile kültür çevrelerinde kendini kabul ettirmiştir. »

 

 

 

Muzaffer İZGÜ (Yazar):

“3288 yazar ve şair, galiba bu ansiklopediler arasında bir rekor. Ama sanat adına yapılan uğraşlardaki rekor bence en güzel rekor. Bundan ötürü sizi ayrıca kutluyorum. Eksiksiz, yanlışsız ansiklopedilere o denli gereksinmemiz var ki. Bunu başarmışsınız, sağolun. Sevgiyle.”

Yahya AKENGİN (TÜRKSAV Başkanı): 
“İhsan IŞIK, şairlik ve yazarlık kimliğinin bir uzantısı olarak Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi’ni yeni zamanların birikimlerini de değerlendirerek sunmaya devam ediyor.
Ansiklopedinin çok ciltli yeni hüviyetinde Türk Dünyası Yazarları için özel bir bölüm hazırlanmış olması, Türk Dünyası gerçeğine yönelik, kalıcı bir yaklaşımdır. Bizim inancımıza göre de Türk Dünyası her şeyden önce bir büyük kültürün dünyasıdır. Edebiyat dünyamıza bu kapsamlı yönelişin, değişen Türkiye ve dünya şartları bakımından önemini belirtmek isterim.” 

Erdoğan ALKAN (Radikal Kitap, 16.4.2004):

“Elimin altında ’dev’ sözcüğünü gerçekten hak eden dev bir yapıt var: ’Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi’. (…) Sonunda kitaplığımı iki bölüme ayırdım. ’Başucu kitaplar’ diyebileceğim temel yapıtları yatak odama yaptırdığım duvar kitaplığına koydum. İhsan Işık’ın bu değerli çalışması, diğer değerli çalışmalar gibi başucumda.”

Arif AY (Milli Gazete):

"Yazarlar Sözlüğü, İhsan Işık’ın azimli, titiz çalışması ve çabasıyla hem yeni yazarlar eklenerek hem de bilgiler yenilenerek geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Hacmi bir hayli genişleyen eserin adı da ’Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi’ olarak değişti. Ansiklopedi’de 3218 yazarın biyografisiyle birlikte, yazarlarla ilgili daha geniş bilgiler isteyenler için kaynaklar da zikredilmiş. Dolayısıyla her kesimden yazarın yer aldığı ’Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi’, herkesin yararlanabileceği, alanında tek ve yetkin bir eserdir."

Cengiz BEKTAŞ (TYS eski Genel Başkanı):

“Sayın İhsan Işık’ın ‘Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi’ çalışması gerçek bir  başvuru yapıtı... Bir sabır, kararlılık ürünü... Kutlanası bir çaba...”

Prof. Dr. Necat BİRİNCİ  (Millî Eğitim Bakanlığı Eski Müsteşarı):

“İhsan IŞIK, bu zorlukları sabırlı ve titiz bir çalışma ile aşmış, kültür ve sanat hayatımızın hemen hemen eksiksiz bir biyografik kaynağını ortaya koymayı başarmıştır.”

Osman BOLULU (Yazar):

"Önce size teşekkür ediyorum: eserinize beni de aldığınız için. Bu teşekkürüm tek yönlü değil: Yaptığınıza benzer sözlük ve ansiklopediler genellikle tek görüşe ağırlık veriyor, öteki yanını gözardı ediyor. Bir ülkenin düşünce, kültür, edebiyat, sanat iklimi, tek mevsimde yaşamaz. Hele ki Türkiye; Ortaasya’dan gelen köklerinden sıyrılmamış, İslam’dan etkilenmiş, yüzünü Batı’ya dönmüş, çağına eklenmeye çalışan sosyo / kültürel bir coğrafyadır. Bir ülkenin, bir ulusun kültür ve edebiyatına bir yönüyle eğilirseniz, onun bir yanını topal bırakır, gerçeklerden / doğrulardan uzaklaşırsınız. Uzun çalışma,  büyük bir sabırla oluşturduğunuz o eserde, böyle özürden uzaktınız. İkinci teşekkürüm onun için, ülkemizin kültür, düşün ve sanatına bütünüyle yaklaşmaya çalıştığınız için. Sizi kutluyor, daha nice üretilere diyorum." 

İsmet BOZDAĞ (Yazar):

’’Çok değerli bir hizmet yapıyorsunuz; üstelik nankör bir hizmet, iğne ile kuyu kazmaya benziyor. Bu yüzden sizi bir kez daha tebrik ederim..’’

Prof.Dr. Anıl ÇEÇEN (Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi):

“Anadolu’nun her köşesinde yaşamını sürdüren binlerce yazar ve şairin varlığından Türk kamuoyunun habersiz olması son derece üzüntü verici bir durum. İhsan Işık, bu uzun soluklu çalışması ile işte bu çarpıklığa karşı çıkmakta ve Türk toplumunun yetiştirdiği binlerce yazar ve şairi Türk kamuoyu ile buluşturmaktadır.” 

Sevinç ÇOKUM (Tercüman, 20.3.2005): 
KARINCA SABRI...
BİR kitabı onca emek, ince eleyip sık dokumalarla meydana çıkarmak da karınca sabrı gerektiriyor. 
Masamın bir yanında üst üste duran üç ciltlik Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi karıncanın işte bu güç işini hatırlattı bana. Bu kaynak eserin yazarı İhsan Işık... 
Daha önceki baskısında 3218 yazar adı bulunuyordu. 2004 yılı baskısında ise 5786 yazarı almış. Ek bölümlerde Türk Dünyası yazarlarına, doğum ölüm günlerine ve edebiyat, sanat, bilim dallarıyla ilgili ödül sıralamasına yer verilmiş. 
Edebiyatla birlikte sosyal bilimler dallarında eser ortaya koyanların da eklendiği bu çalışmanın ardından İhsan Işık, eserin yeni baskısı yanında on ciltlik Türkiye Edebiyat Kültür ve Bilim Adamları Ansiklopedisini hazırlamakta. (…)

Şeyhmus DİKEN (Birgün gazetesi; Tango ve Diyarbakır, 2004):

5786 edebiyatçı ve bilim insanının hayatı, eserleri ve biyografileri, 3 büyük cilt 2200 sayfa ve çok özenli bir baskıyla okur ve ilgilisinin karşısına çıkmış. Türk’ü, Kürt’ü, Ermeni’si, Nakşibendi’si ve bilcümle rengini farkını fark ettireniyle yayına dönüşmüş, ansiklopedide yer almış.

Refik DURBAŞ (Sabah, 5.6.2004):

“Ansiklopedinin en önemli özelliği ise çok farklı siyasal görüşler taşısalar dahi hiçbir ayrım yapılmadan hepsine nesnel ölçüler içinde yer verilmesi... (..) Yalnız öğrenciler için değil, sıradan okurlar ve tabii aydınlar için de önemli bir başvuru kaynağı...”

Prof.Dr. Mustafa ERDOĞAN (Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi):

“İhsan Işık’ın büyük bir emek mahsulü olduğu anlaşılan bu eseri Türk düşünce ve edebiyat dünyasının panoramik bir tasviri niteliğinde olup, kütüphanelerimizin temel başvuru kaynakları arasında yer almayı hak etmektedir.”

Lütfi KALELİ (Yazar):

"Türk edebiyatına vermiş olduğunuz hizmetten dolayı sizi kutluyorum ve başarılarınızın devamını diliyorum. Bu vesileyle selam ve sevgilerimi yollar, gözlerinizden öperim."

Prof. Dr. Ramazan KAPLAN (Ankara Üniversitesi öğretim üyesi):

“İhsan Işık’ın Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi adlı eseri, Türk kültür , sanat, düşünce ve edebiyat hayatının serüvenini biyografilerden hareketle takip etmek isteyenler için temel bir başvuru kaynağıdır. Kısa zamanda üçüncü baskıya ulaşarak 5756 dolayındaki yazarın biyografisini ihtiva etmesi, eserin değeri  ve zenginliğinin olduğu kadar, bu tür çalışmalara duyulan ihtiyacın da göstergesidir.”

Prof.Dr. Ümit MERİÇ (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi):
“İhsan Işık bey’e bilgisizlik semamıza getirdiği bu ışık çiçekleri için teşekkür ediyor, ‘ihsan’larının devamını diliyorum.”

Kanşaubiy MİZİEV (Yazar, çevirmen, diplomat):

“Sayın İhsan Işık, 
Büyük yapıtlar arasında onurlu bir yere sahip olduğunu düşündüğüm Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi eserinizi, özellikle, beni ilgilendiren bölümlerini inceledim. Sizinle İstanbul’da kitap fuarında karşılaşmıştık, Kaysın Kuliev’i ansiklopedinize aldığınızı söyleyerek, doğrusu, beni şaşırtmıştınız. Ben bir Balkar Türkü olarak 90’lı yıllardan beri Türkiye’de oturuyor, Balkar ve Rus Edebiyatları’ndan çeviriler yapıyorum. En şaştığım şey 1960-1980 yılları arasında Sovyetler Birliği’nde ve dünyada çok iyi tanınan, kendisi de Türk boylarından birine mensup olan ve Balkar Türkçesi’yle yazan Kaysın Kuliev’in Türkiye’de hiç tanınmaması idi. O dönemden beri Kuliev’in 2 şiir kitabını, çeşitli dergilerde, gazetelerde 30’dan fazla Kuliev’le ilgili yayın (şiirleri, deneme, şiiri ve kendisi hakkında yazılar,  söyleşiler) yayımladım. Ve  sözlüğünüzde Kuliev’e yer vermeniz bu çalışmalarımda bana en büyük destektir diye sayıyorum ve size minnettarlığımı bildiriyorum.”

Haydar ÖZ (Okuyucu, telefon mesajı):

 “İhsan Bey, dün kitapçıdan sözlük istedim, bana Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi’ni verdi, baktım içeriğine, bu kadar geniş olacağını düşünmemiştim, çok teşekkürler.”

Rasim ÖZDENÖREN (Yeni Şafak, 19.8.2004):

EMEĞİN SOMUT HALİ: TÜRKİYE YAZARLAR ANSİKLOPEDİSİ
“İhsan Işık’ın "Yazarlar Sözlüğü"nden (1990) başlayarak takdirle izlediğim çalışması, nihayet "Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi" (3. baskı, 2004) ile devam ediyor. Devam ediyor, diyorum, çünkü bu devasa eserin bu haliyle noktalanmayacağını, eserin bu son baskısında öğrenmiş bulunuyoruz. Eserin elimizdeki bu üçüncü basımına 2498 adet yeni biyografi eklenmek suretiyle biyografi sayısı 5786’ya ulaştırılmış oluyor. Bu rakamın ne demek olduğunu zihnimizde berraklaştırabilmek için bu alanda hazırlanmış olan yazar isimleri sözlüklerinin şimdiye kadar basılmış olan en kabadayısının 1200 küsur isim içerdiğini hatırlamak yeter sanırım.
Elimizdeki görkemli eserin "Türkiye Edebiyat, Bilim ve Kültür Adamları Ansiklopedisi" ile devam edeceğini, müellifin önsözünden öğreniyoruz. Böylece isim sayısı da onbin dolaylarına yükselecektir.
İhsan Işık, elimizdeki eserinde de yazar tanımını geniş tutmuş, şimdiye kadar alışılagelen ve "yazar" tanımını yalnızca edebiyat alanına (şiir, öykü, roman, deneme, eleştiri, araştırma, inceleme, oyun) inhisar ettiren anlayışı aşma cesaretini göstermiştir. Böylece eserde, edebiyat alanında ürün vermiş yazarlardan başka, düşünce, felsefe, tarih, sosyoloji, ekonomi, politika, din, dil, folklor, sanat tarihi vb. alanlarda ürün vermiş imzalara da yer verilmiştir. Bunun nasıl bir boşluğu doldurduğunu erbabı takdir edecektir.”

Dr. Nazif ÖZTÜRK (TYB  eski Genel Başkanı):

 “Yazar ve sanatçılar, kültürü meydana getiren tarihî birikimlere ilaveten ona yeni unsurlar katan ibda sahibi ve doğuştan özel yeteneklere sahip kimselerdir. Ait oldukları toplumların birikimlerini, beşerî ilişkilerini ve kültürel özelliklerini kayda geçirirler.
Tabiatta var olana katkılar yaparak kültürü zenginleştiren yazar, fikir adamı ve sanatçılara sahip olmak her millet için övünülecek bir durumdur. Kendileriyle iftihar ettiğimiz bu insanlara sahip çıkmak, onların kalıcılığını sağlamak ve tarihin her döneminde bu kültür adamlarıyla yeni kuşakları buluşturmak ise, millete düşen millî bir görevdir.
İhsan Işık; bu görevi tek başına  yapmış kadir-kıymet bilir bir araştırmacı, ülkemizin yetiştirdiği önemli biyografi yazarlarındandır. Çeyrek asra yaklaşan, yorulmak bilmez çabaları sonunda; ‘Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi’nin 3.baskısında, üç cilde ve 5850 yazara ulaşmıştır.
Çalışkanlığı, tarafsızlığı ve fikrî yelpazenin bütün taraflarını kucaklayan tutumu ile kültür çevrelerinde kendini kabul ettirmiştir. Tebrik ediyor, yeni dönem çalışmalarında başarılar diliyorum. ”

Sedat UMRAN (Yedi İklim, Ağustos 2004):

“Araştırıcı kimliğini hakkıyla ortaya koyduğu için bu eseriyle İhsan Işık kanımızca yazınımızda büyük bir eksikliği gidermiştir. (…) Kısaca belirtelim ki, yazarımızın bu eseri zamanla daha da değerlenmiş olacağını tahmin edebiliriz, çünkü bu kadar geniş çapta yayımlanmış olan ve belirttiğimiz özellikleri gösteren bir ikinci eserin mevcut olduğunu sanmıyoruz.”

Özcan ÜNLÜ (Türkiye, 5.12.2005):

Türkiye’nin bütün yazarlarını bir araya getiren ve sahasında ülkemizin en kapsamlı çalışması olan “Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi” (…) bugüne kadar yapılmış en ‘ciddi’ ansiklopedi.”

Celâl ÜSTER (Radikal kitap, 21.5.2004):

İtiraf edeyim, İhsan Işık’ın, ilk basımı 2001’de yapılan Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi’ni bilmiyordum. (…) Işık’ın ansiklopedisinin hemen dikkatimi çeken özelliği, çok farklı siyasal görüşlerden, ideolojilerden yazarlara ayırım yapılmaksızın yer verilmiş olması.

Uyarı! Yasa gereği bu üründe taksit seçeneği bulunmamaktadır.Yalnızca tek çekim veya havale yaparak bu ürünü satın alabilirsiniz.
Grade
Jame 04/08/2015
Phasellus accumsan cursus velit. Pellentesque egestas, neque sit amet convallis pulvinar
Grade
Author 04/08/2015
Phasellus accumsan cursus velit. Pellentesque egestas, neque sit amet convallis pulvinar

Write your review !